Dariusz Niebudek jako Wojciech Korfanty podczas promocji książki w Teatrze Śląskim

 

9 października, w ramach cyklu działań ŚLĄSK ŚWIĘTY/ŚLĄSK PRZEKLĘTY  chcemy spotkać się tym razem z okazji premiery książki o Wojciechu Korfantym. To bohater jednego z naszych byłych spektakli "Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki" oraz widowiska, jakie mamy w planach w 2021 roku. Na spotkaniu na Dużej Scenie chcemy przyjrzeć się najnowszemu tytułowi poświęconemu Korfantemu i porozmawiać z autorami (premiera książki 16 września 2020).

Książka Józefa Krzyka i Barbary Szmatloch to reporterska opowieść biograficzna o Wojciechu Korfantym. Autorzy podążają jego losami – tak politycznymi, jak osobistymi – świetnie rysując tło historyczne tamtych czasów, pokazują złożoność relacji śląsko-polsko-niemieckich oraz cynizm sanacyjnych elit. Nie wystawiają politykowi laurki, nie boją się pisać o trudnych momentach jego życia.

Człowiek pełen sprzeczności. Wychował się w robotniczej rodzinie, ale nad pracę na kopalni przedłożył wykształcenie. Katolik, co jednak nie przeszkodziło mu wdawać się w spory z Kościołem. Chadek albo endek – trudno jednoznacznie stwierdzić. Umiał zjednywać sobie ludzi, ale równie łatwo przychodziło mu przysparzanie sobie wrogów. Gdy przemawiał, hipnotyzował tłumy. Nie uznawał kompromisów. Jedni go czcili i widzieli w nim wielkiego przywódcę, drudzy nienawidzili i odmawiali jakichkolwiek zasług. Był niewątpliwie jedną z najbardziej charyzmatycznych, wielowymiarowych i skomplikowanych postaci polskiej polityki.

Wstęp wolny – obowiązują wejściówki (bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Teatru Śląskiego). Podczas spotkania obowiązują zasady przebywania w teatrze w czasie pandemii – prosimy o zapoznanie się ze szczegółami wizyty na naszych scenach.

Spotkanie organizowane jest w ramach cyklu - Podróże z Wojciechem Korfantym na kartach książki „Korfanty. Silna bestia”.

Spotykamy się w Teatrze Śląskim w Katowicach, 9 października o godz. 19.00